Veikimo principas

 

Kaip gamtoj 1300x1648

Kapiliarinių kilimėlių pagrindas- tai uždara sistema, sudaryta iš plonyčių vamzdelių. Kaip ir kraujagyslės po žmogaus oda, kapiliariniai kilimėliai sienose, grindyse ar lubose sumontuoti taip pat prie pat ju paviršiaus. Šaltas arba šiltas vanduo teka šiuo tinklu ir šildo arba vėsina paviršius, kurie savo ruožtu atiduoda šiluma arba vėsą į patalpą labai tolygiai per spinduliavimą ir konvekciją, be triukšmo ir be skersvėjų. Taip sukurtas patalpos klimatas yra labai malonus ir sveikas.

Kapiliarinių kilimėlių sistemos be abejonės kuo puikiausiai tinka ir grindinio, ir lubinio, ir sieninio šildymo bei vėsinimo sistemoms.

 

Kadangi kapiliariniai kilimėliai pasižymi dideliu šilumokaitos plotu o dėl jų mažų kapiliarinių vamzdelių matmenų ( skersmuo 3,3-4,5 mm) įmontuojami prie pat paviršiaus, yra žymiai efektyvesni už įprastas sistemas ir tokius pačius šildymo galingumus pasiekia prie gerokai mažesnių šildymo vandens temperatūrų. Tokiu būdu kapiliariniai kilimėliai ypač tinka eksploatacijoje kartu su šilumos siurbliais ir didina jų efektyvumą. Prie viso to kapiliarinių kilmėlių įmontavimui reikia labai mažai aukščio, pvz. grindinio šildymo atveju klimėlius galima integruoti ne tik storajame grindų betono sluoksnyje, bet ir virš jo, tiesiog po grindų danga išlyginamajame ar klijų sluoksnyje.

Turėdami informaciją apie konkretų objektą, jo šilumos nuostolius ar pritekius ir galimas patalpos paviršių konstrukcijas, mūsų projektuotojai visada parenka optimaliausia paviršių aktyvavimo variantą.  Kapiliariniai kilmėliai standartiškai priklausomai nuo kilmėlio tipo gali būti eksploatuojami su vandens temperatūromis iki 70°C. Ekploatuojant stantartinėmis šildymo ir vėsinimo sąlygomis kapiliarinių kilmėlių ilgaamžiškumas yra 50 metų ir daugiau.  Cirkuliuojanti terpė – paprastas vandentiekio vanduo,  tik specialiais atvejais, kai reikalingos žemesnės už 0°C terpės temperatūros, naudojami neužšalantys tirpalai.

Vėsinimas

Vėsinimui paprastai pakanka vidutinės 17°C  vėsinimo vandens temperatūros. Aktyvuoto paviršiaus temperatūra tokiu atveju paprastai būna 19-20°C. Įprastai pasiekiami tokie vėsinimo galingumai (patikrinti pagal DIN 4715 dydžiai):

tinkuojamos lubos:  88,8 W/m2
gipso kartono lubos:  73 W/m2
metalinės lubų kasetės:  91,4 W/m2

Jei yra didesnis vėsinimo poreikis galima parinkti kitokia paviršiaus konstrukciją. Pvz. atvirose lubų konstrukcijose su kapiliariniais kilmėliais dėl padidėjusios konvektyvinės šilumos mainų dalies, pasiekiami vėsinimo galingumai pagal DIN iki 180 W/m2.

Kondensatas

 

Tam kad užtikrintai užkirsti kelią visoms paviršinėms vėsinimo sistemoms būdingą kondestato susidarymo pavojų, kiekvienoje patalpoje ar reguliavimo zonoje aktyvuotame paviršiuje integruojamas vienas ar keli rasos taško jutikliai.   Jei jutiklis užregistruoja kondensato susidarymą, su termine pavara uždaromas srautas per kilimėlius arba tolygiai padidinama tiekiamo vandens temperatūra.   

Tačiau praktikoje tokie atvejai yra labai reti, nes biurų pastatuose vėsinamos lubos dažniausiai kombinuojamos su mechaninėmis vėdinimo sistemomis. Vėdinimo sistemos reikalingos, tam , kad aprūpinti žmones reikalingu šviežio oro kiekiu bei pašalinti susidarančius teršalus. Per vėdinimo sistemą tuo pačiu reguliuojamas ir santykinis oro drėgnumas. Tokiu būdu dažniausiai palaikomas vartotojams priimtinas, patogus, malonus 50 % santykinis oro drėgnumas, kuris saugiai nutolina ir kondensato susidarymo pavojų.

Kadangi kombinuojant tokias sistemas vėsinimo poreikius perima kapiliariniais kilimėliais aktyvuotos lubos, vėdinimo oro apykaita gali būti sumažinta iki higieniškai reikalingos minimalios oro apykaitos ir instaliuojami gerokai mažesni vėdinimo įrenginiai.

 

Šildymas

Šildymui paprastai pakanka vidutinės 28°C-33°C šildymo vandens temperatūros. Aktyvuoto paviršiaus temperatūra paprastai tokiu atvejų būna 27-30°C. Kapiliariniai kilimėliai pasižymi dideliu šilumokaitos plotu, dėl to jie tiekia pakankamai šilumos net ir su labai žemomis temperatūromis. Įprastai pasiekiami tokie šildymo galingumai (patikrinti pagal DIN 4715 dydžiai):

tinkuojamos lubos:  60-90 W/m2
gipso kartono lubos:  50-70 W/m2
grindinis šildymas su parketu:  50-75 W/m2

Jei yra didesnis šilumos poreikis galima padidinti vandens temperatūras arba parinkti kitokia paviršiaus konstrukciją.